Aktualności

Wzmożone kontrole GIODO

W związku ze zbliżającym się w maju 2018 roku wprowadzeniem nowego Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych w swojej działalności przeprowadza szereg kontroli w podmiotach przetwarzających dane osobowe.

GIODO

Ostatnie kontrole przeprowadzane przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych wykazały liczne nieprawidłowości u wielu podmiotów tj. administratorów przetwarzających dane osobowe. Jak wynika z przypadających na 2017 rok raportów sporządzonych po kontroli GIODO, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kole nie sprostał zadaniom spoczywającym na administratorze danych osobowych. W sieci znalazły się akta medyczne 50 tysięcy pacjentów zawierające imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, numery PESEL i numery kont bankowych.

W wyniku przeprowadzonej kontroli, placówka musiała podjąć szereg działań zapobiegawczych – przeprowadzono wewnętrzne audyty, zmieniono kadrę informatyków, poprawiono zabezpieczenie serwera, powołano administratora systemów informatycznych.

Kontrole GIODO na uczelniach wyższych

Po przeprowadzonych kontrolach GIODO, do przepisów musiały się dostosować również uczelnie wyższe. Warszawska szkoła wyższa AlmaMer sprostała zadaniu i w odpowiedni sposób zabezpieczyła przetwarzane przez siebie dane.

Z kolei kontrole przeprowadzone na trzech katowickich uczelniach (Wyższa Szkoła Mechatroniki, Wyższa Szkoła Bankowości i Finansów oraz Śląska Wyższa Szkoła Informatyczno – Medyczna) wykazały natomiast, że mimo iż instytucje te zakończyły prowadzoną działalność edukacyjną, podczas opuszczania budynku pozostawiły akta swoich studentów, co jest równoznaczne z nieodpowiednim ich zabezpieczeniem. GIODO po przeprowadzonych kontrolach skierował zawiadomienia do prokuratury o popełnieniu przestępstwa.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×