Dane osobowe pracownika

Ograniczenie wolności, grzywna, a nawet więzienie – takie kary przewiduje prawo dla tych, którzy łamią przepisy dotyczące przetwarzania danych osobowych. Dziś wyjaśnimy Państwu, czym tak naprawdę są dane osobowe i jak można je chronić! Warto o tym wiedzieć, tym bardziej, że w maju (2018 r.) wejdą w życie nowe zasady ochrony danych osobowych.

Czym są dane osobowe?

Dane osobowe, zwane też danymi personalnymi, to informacje, które pozawalają zidentyfikować osobę fizyczną. Każdy człowiek posiada imię, miejsce urodzenia i wiek. Są to dane, które pozawalają nas określić i zidentyfikować. Oczywiście imię, wiek i data urodzenia to nie jedyne dane. Możemy też wyróżnić numer identyfikacyjny – PESEL lub NIP, imiona rodziców, narodowość, stan cywilny, a nawet cechy fizyczne, typu wzrost, waga i kolor oczu. Jednak nie wszystkie informacje są tak samo ważne i potrzebne, zwłaszcza podczas rekrutacji pracowników do Państwa firmy.

Jak chronić dane osobowe pracownika?

Dane osobowe pracownika to rzecz święta i należy je chronić. Jak to zrobić skutecznie? Całe szczęście funkcjonują szczegółowe przepisy, których Państwo – jako pracodawcy – muszą przestrzegać, chroniąc tym samym dobro swojej kadry.

W Państwa firmie musi być opracowana polityka bezpieczeństwa przetwarzania danych osobowych, a pracownicy powinni mieć odpowiednie upoważnienie, które zostanie wydane na piśmie.

Kolejnym sposobem jest zwiększenie bezpieczeństwa. Mogą Państwo odpowiednio zabezpieczyć dane, nie tylko własnych pracowników, ale również kandydatów do pracy, przed utratą i zniszczeniem, a także dostępem niepowołanych osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×