Administrator bezpieczeństwa informacji (ABI)

Ustawa o ochronie danych osobowych dość niejasno wyjaśnia kim jest administrator bezpieczeństwa informacji (ABI). Z tego powodu postanowiliśmy, że to my przedstawimy Państwu to pojęcie. Kim jest i jakie obowiązki ma taka osoba? Czy powinni Państwo rozważyć zatrudnienie jej w swojej firmie?

Kim jest administrator bezpieczeństwa informacji?

To, kim jest ABI, wyjaśnia treści ustawy o ochronie danych osobowych. Czyni to jednak dość niejasno. Administrator bezpieczeństwa informacji to osoba, która jak nazwa wskazuje– dba o to, aby informacje w Państwa firmie były bezpieczne. Inaczej mówiąc, jest to osoba, która została powołana na stanowisko w celu ochrony danych osobowych. Dodatkowo taka osoba zobowiązana jest wypełniać zadania, wskazane w ustawie.

Zadania ABI

Art. 36a ust. 2 o ochronie danych osobowych wyraźnie określa obowiązki administratora bezpieczeństwa informacji. ABI zajmuje się (zgodnie z treścią ustawy) prowadzeniem rejestru zbiorów danych, przetwarzanych przez administratora danych, z wyjątkiem zbiorów, o których mowa w art. 43 ust. 1, zawierającego nazwę zbioru oraz informacje, o których mowa w art. 41 ust. 1 pkt 2-4a i 7.

Osoba na tym stanowisku jest też zobowiązana do pilnowania tego, czy przepisy o ochronie danych osobowych są przestrzegane. Do obowiązków ABI zaliczamy zatem:

  •  sprawdzanie zgodności przetwarzania danych osobowych z przepisami;
  •  opracowanie sprawozdań dla administratora danych;
  •  aktualizowanie dokumentacji, zgodnie z ustawą;
  •  pomoc osobom upoważnionym w przetwarzaniu danych osobowych.

Warto wspomnieć na sam koniec, że od maja przyszłego roku, w myśl nowego rozporządzenia o ochronie danych osobowych, ABI zmieni nazwę na IODO, czyli inspektor ochrony danych osobowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×