Administrator bezpieczeństwa informacji (ABI)

Ustawa o ochronie danych osobowych dość niejasno wyjaśnia kim jest administrator bezpieczeństwa informacji (ABI). Z tego powodu postanowiliśmy, że to my przedstawimy Państwu to pojęcie. Kim jest i jakie obowiązki ma taka osoba? Czy powinni Państwo rozważyć zatrudnienie jej w swojej firmie?

Kim jest administrator bezpieczeństwa informacji?

To, kim jest ABI, wyjaśnia treści ustawy o ochronie danych osobowych. Czyni to jednak dość niejasno. Administrator bezpieczeństwa informacji to osoba, która jak nazwa wskazuje– dba o to, aby informacje w Państwa firmie były bezpieczne. Inaczej mówiąc, jest to osoba, która została powołana na stanowisko w celu ochrony danych osobowych. Dodatkowo taka osoba zobowiązana jest wypełniać zadania, wskazane w ustawie.

Zadania ABI

Art. 36a ust. 2 o ochronie danych osobowych wyraźnie określa obowiązki administratora bezpieczeństwa informacji. ABI zajmuje się (zgodnie z treścią ustawy) prowadzeniem rejestru zbiorów danych, przetwarzanych przez administratora danych, z wyjątkiem zbiorów, o których mowa w art. 43 ust. 1, zawierającego nazwę zbioru oraz informacje, o których mowa w art. 41 ust. 1 pkt 2-4a i 7.

Osoba na tym stanowisku jest też zobowiązana do pilnowania tego, czy przepisy o ochronie danych osobowych są przestrzegane. Do obowiązków ABI zaliczamy zatem:

  •  sprawdzanie zgodności przetwarzania danych osobowych z przepisami;
  •  opracowanie sprawozdań dla administratora danych;
  •  aktualizowanie dokumentacji, zgodnie z ustawą;
  •  pomoc osobom upoważnionym w przetwarzaniu danych osobowych.

Warto wspomnieć na sam koniec, że od maja przyszłego roku, w myśl nowego rozporządzenia o ochronie danych osobowych, ABI zmieni nazwę na IODO, czyli inspektor ochrony danych osobowych.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×