Dane osobowe

Pojęcie danych osobowych pojawia się coraz częściej, dlatego warto je doprecyzować.

O tym, co właściwie oznacza, mówi Ustawa o Ochronie Danych Osobowych z 29 sierpnia 1997. Zgodnie z treścią tego dokumentu dane osobowe są wszelkimi informacjami na temat możliwej do zidentyfikowania lub już zidentyfikowanej osoby.

Różnica między danymi osobowymi, a danymi

Dane osobowe tym różnią się od innych danych, że na ich podstawie można w łatwy sposób zidentyfikować osobę której dotyczą. Dane te mogą pochodzić z komunikatu pisemnego, fotografii lub zdjęć rentgenowskich, albo z komunikatu zapisanego elektronicznie. Jeśli identyfikacja na podstawie danej informacji wymaga specjalnych działań lub wysokich kosztów, to taka informacja nie jest traktowana jako dana osobowa.

Sposoby identyfikacji

Identyfikacja konkretnej osoby może zostać dokonana np. na podstawie numeru identyfikacyjnego (nr paszportu, PESEL, NIP) lub czynników określających jej cechy umysłowe, kulturowe, społeczne, ekonomiczne bądź fizjologiczne, czyli np. grupa krwi lub wzór siatkówki oka.

Oto przykładowe dane osobowe:

  • nazwisko, imię, adres,
  • linie papilarne,
  • adres mailowy,
  • adres IP,
  • dane dotyczące sytuacji ekonomicznej.

Ochrona danych, a Internet

Ze względu na to, że współcześnie wiele aktywności wykonuje się przez internet, kwestia ochrony danych osobowych stała się ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Niektóre dane osobowe są przez systemy informatyczne gromadzone automatycznie i jest to niezbędne dla ich prawidłowego działania. Firmy, które te systemy projektują lub nimi administrują, muszą więc zadbać o to, aby dane osobowe ich użytkowników nie były udostępniane bez ich zgody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×