Aktualności

Czy adres e-mail jest daną osobową?

W dzisiejszych czasach niemal każdy z nas używa adresu e-mail. Jest on niezbędny, aby załatwić wiele spraw. Przykładowo wymaga tego: rejestracja w różnego rodzaju serwisach, zakupy w sieci, zabezpieczenie wielu kont internetowych, sposób kontaktu z dostawcą usług. Co jednak z jego ochroną? Czy jest on daną osobową, a co za tym idzie podlega ochronie tak jak imię, nazwisko czy numer PESEL?

Dane osobowe a adres e-mail

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zaopiniował, że adres e-mail może być uznawany za daną osobową. Za dane osobowe uważa się wszystkie dane, które w łatwy sposób pozwalają na identyfikację konkretnej osoby. W przypadku, gdy adres będzie w formacie imie.nazwisko@…pl pozwala on na szybkie połączenie go z konkretną osobą. Natomiast adres w postaci anonim@…pl nie jest już daną osobową, gdyż w celu identyfikacji jego posiadacza należy włożyć trochę wysiłku i czasu.

Co innego w przypadku, gdy taki adres jest przetwarzany wraz z pakietem innych danych, pozwalających na identyfikację danej osoby (imię, nazwisko, numer pesel). W takiej sytuacji nawet anonimowy adres jest uznawany za daną osobową.

Numer telefonu i adres IP

GIODO wydał podobną opinię na temat numerów telefonów oraz adresów IP. Wprawdzie nie można zidentyfikować danej osoby po samym ciągu znaków, jednak numer telefonu pozwala na bezpośredni kontakt. Adres IP również jest uznawany za daną osobową, gdyż na podstawie logowań użytkownika, dostawcy usług internetowych są w stanie go zidentyfikować.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×