Prawo do bycia zapomnianym

Prawo do bycia zapomnianym znajduje zastosowanie w szczególności we wszelkiego rodzaju wyszukiwarkach internetowych, takich jak Google czy też Bing. Jak z tego skorzystać?

Czym jest prawo do bycia zapomnianym?

Nowy projekt ustawy o ochronie danych osobowych daje każdemu z nas prawo do wystosowania do administratora wyszukiwarki żądania z prośbą o usunięcie z listy wyników linków do stron z informacjami na nasz temat. Należy jednak mieć na uwadze, że mowa w tym momencie wyłącznie o usunięciu odnośnika do danej strony z wyników w wyszukiwarce – sama strona, do której sam link się odnosi, nadal pozostanie dostępna w internecie.

Kiedy prawo do bycia zapomnianym znajdzie zastosowanie?

Prawo do bycia zapomnianym może być w szczególności stosowane w przypadkach, kiedy w internecie można znaleźć na nasz temat materiały o charakterze krzywdzącym, fałszywym bądź zdezaktualizowanym.
Jeżeli informacje na nasz temat na określonych stronach internetowych rzucają negatywne światło na postrzeganie naszej osoby, możemy w takiej sytuacji zwrócić się do administratora wyszukiwarki internetowej z prośbą o usunięcie problematycznego linku z listy wyników wyszukiwania. Pamiętajmy jednak o tym, że takie usunięcie ma zazwyczaj charakter tymczasowy, a więc prędzej czy później dany wynik znów pojawi się w wyszukiwarce.
W razie odmowy usunięcia linku przed administratora można wejść na drogę sądową, co zazwyczaj w wyżej wymienionych przypadkach daje niemal całkowitą pewność przychylenia się sądu do naszego postulatu i w rezultacie usunięcia niewygodnych linków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×