Ochrona danych osobowych

Zanim zajmiemy się omówieniem kwestii ochrony danych osobowych, musimy najpierw wyjaśnić, czym właściwie są dane osobowe.

Danymi osobowymi, zgodnie z brzmieniem Ustawy o Ochronie Danych Osobowych z 29 sierpnia 1997, są wszelkie informacje, na podstawie których można daną osobę w prosty sposób zidentyfikować, a więc PESEL, nazwisko, czy wzór siatkówki oka. Nie jest natomiast daną osobową informacja, która mogłaby stanowić podstawę do identyfikacji tylko w przypadku poniesienia dużych kosztów lub podjęcia długotrwałych działań.

Dlaczego istnieje obowiązek ochrony danych?

Dlaczego właściwie dane osobowe muszą być chronione? Przede wszystkim dlatego, że łatwo wykorzystać je przeciwko właścicielowi. Niestety na porządku dziennym są najróżniejszego rodzaju wymuszenia, wyłudzenia lub inne oszustwa, np. zaciąganie pożyczek na cudze dane osobowe. Aby tego typu sytuacje występowały jak najrzadziej, niezbędne jest tworzenie mechanizmów i procedur zabezpieczających nie tylko przed użyciem samych danych, ale również przed ich wyciekiem.

Ochrona danych osobowych a internet

W dobie internetu zagadnienie ochrony danych osobowych jest szczególnie ważne. Technologie kradzieży i wykorzystywania danych osobowych rozwijają się niemal równie szybko jak zabezpieczenia i dotyczące tego obszaru prawodawstwo. Danych osobowych używamy między innymi do potwierdzania wykonywanych w internecie aktywności, systemy, za pomocą których to robimy zapisują je automatycznie. W ostatnich latach mieliśmy do czynienia między innymi z kilkoma wyciekami danych właścicieli kont bankowych – takie sytuacje mogą nieść ze sobą milionowe straty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×