Administrator systemów informatycznych (ASI)

Zarządzanie danymi osobowymi w systemach teleinformatycznych to nie jest proste zadanie. Wymaga to sporej wiedzy oraz umiejętności. Dziś podpowiemy Państwu, kim jest ASI, czyli administrator systemów informacyjnych oraz odpowiemy na pytanie, dlaczego warto zatrudnić go w swojej firmie.

Kim jest Administrator systemów informatycznych?

Ustawa o ochronie danych osobowych określa kim jest administrator danych osobowych (ADO) i jakie zadania ma ABI, czyli administrator bezpieczeństwa informacji. Czym w takim razie jest ASI – administrator systemów informatycznych? O tym ustawa z 29 sierpnia 1997 r. (ani późniejsze nowelizacje) nie wspomina. Czasy się jednak zmieniają, a technologia idzie do przodu. Dzisiejsze firmy są w dużej mierze oparte na technologiach teleinformatycznych.

Praktyka pokazała, że obecni administratorzy nie posiadają wystarczającej wiedzy. Wymusiło to zatem powstanie nowego zawodu (specjalizacji). Właśnie tym zawodem jest ASI. Taka osoba bezpośrednio współpracuje z innymi administratorami i dba o dane personalne pod kątem informatycznym.

Zadania ASI

Co ciekawe, żadna ustawa nie przewiduje powołania osoby na stanowisku ASI (może nowe rozporządzenie, które wejdzie w życie w maju – 2018 roku – to zmieni), jednak zatrudnienie kogoś takiego niesie za sobą wiele zalet.

Do głównych zadań administratora systemów informatycznych należą na przykład:

  •  nadzorowanie pracy serwerów;
  •  dodawanie nowych danych do systemu;
  •  edytowanie i aktualizacja istniejących danych;
  •  kasowanie kont nieaktywnych użytkowników;
  •  konfiguracja komputerów;
  •  instalowanie oprogramowania zabezpieczającego;
  • usuwanie i wykrywanie błędów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×