Aktualności

Nowy projekt ustawy o ochronie danych

W związku z wejściem w życie w 2018 roku przepisów ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało projekty nowych polskich przepisów o ochronie danych osobowych. Jednocześnie rozpoczęły się ich konsultacje społeczne. Potrwają one do 13 października 2017 roku.

Ustawa o ochronie danych osobowych - nowy projekt

Ochrona danych osobowych w Polsce

Istniejące w Polsce przepisy dotyczące ochrony danych osobowych były kilkakrotnie aktualizowane. Pomimo tego, nie są obecnie dostosowane do nowoczesnej, wciąż zmieniającej się technologii, a co za tym idzie nie są gwarancją właściwej ochrony dla obywateli. Podobna sytuacja miała również miejsce w wielu innych państwach Unii Europejskiej. Stało się to powodem dążenia do podjęcia prac mających na celu reformę przepisów, tak aby zwiększyć poziom ochrony prywatności obywateli.

Zmiany przepisów w zakresie ochrony danych osobowych

Rozporządzenie o ochronie danych osobowych zostało opublikowane 4 maja 2016 roku. Wejdzie w życie 25 maja 2018 roku. Długi okres od opublikowania do wejścia w życie wynika z ogromu wprowadzonych zmian, do których należy się dostosować. Jednym z elementów dostosowania się do nowych przepisów są opublikowane przez Ministerstwo Cyfryzacji dwa projekty, tj. projekt ustawy o ochronie danych osobowych oraz projekt przepisów wprowadzających ustawę o ochronie danych osobowych. Projekty te zawierają propozycje zmian przepisów znajdujących się w ponad 130 aktach prawnych. Zostały poddane konsultacjom społecznym, które zakończą się 13 października 2017 roku.

Treść projektu ustawy i dokumenty do pobrania

Dokumenty w postaci wprowadzenia do projektu ustawy, jak również projektu o ochronie danych osobowych można pobrać ze strony Ministerstwa Cyfryzacji: https://www.gov.pl/cyfryzacja/projekt-ustawy-o-ochronie-danych-osobowych

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×